2017.11.30-12.01. 25-lecie filologii węgierskiej na UAM

W 2017 r. poznańska hungarystyka świętowała 25-lecie istnienia. Z tej okazji w dniach 30 listopada ‒ 1 grudnia 2017 r. odbyła się międzynarodowa konferencja „Teraźniejszość i przyszłość hungarologii”, w której uczestniczyli wybitni badacze języka, kultury, historii i literatury węgierskiej z kraju i zagranicy.

Celem konferencji było umożliwienie wymiany doświadczeń naukowych między uczonymi zajmującymi się szerzeniem wiedzy wśród przyszłych hungarystów w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech, na Ukrainie i w Siedmiogrodzie. Spotkania i dyskusje były znakomitą okazją do pogłębienia refleksji nad kondycją współczesnej hungarystyki, metodami pracy, praktyką tłumaczeniową i leksykografią.

Podczas konferencji debatowano w kilkunastu blokach tematycznych dotyczących m.in. badań językoznawczych, glottodydaktyki, kondycji współczesnego teatru i kina węgierskiego, historii Węgier, a także literatury nad Dunajem. Konferencji towarzyszyły specjalne warsztaty translatorskie dla studentów zorganizowane i poprowadzone przez członków Związku Młodych Pisarzy (Fiatal Írók Szövetsége).

Nie zabrakło akcentu muzyczno-tanecznego, bo pierwszy dzień konferencji zamknął występ Zespołu Tańca Węgierskiego Piroska. Konferencja odbyła się dzięki wsparciu Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej (#polhun).