2019.11.05. Podziękowanie dla Jolanty Jarmołowicz

W dniu dzisiejszym podziękowaliśmy naszej wieloletniej Koleżance, Wykładowcy i Mentorce, Jolancie Jarmołowicz, za niemal trzy dekady, jakie poświęciła poznańskiej hungarystyce.

Pani Jola była nie tylko jedynym wykładowcą związanym z naszą specjalnością od początku jej istnienia (1992) i wzorem dla kilku obecnych wykładowców kolejnego pokolenia. Pozostaje przede wszystkim znakomitym specjalistą w zakresie przekładu artystycznego. Przetłumaczyła na język polski utwory takich czołowych dramaturgów węgierskich jak György SpiróJános HáyZoltán EgressyPéter KárpátiIstván TasnádiPál BékésKornél HamvaiAndrás ForgáchÁkos Németh czy Béla Pintér. Współpracuje z dramaturgami (Cech Dramaturgów WęgierskichUniwersytet Teatralny i Filmowy w Budapeszcie), krytykami i teatrologami węgierskimi (Krajowy Instytut Teatralny w Budapeszcie). Przetłumaczone przez nią utwory ukazały się m.in. w antologii Współczesny dramat węgierski (2003) oraz w Antologii nowego dramatu węgierskiego. Kolizje (2010). Została Uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej (2011) oraz nagrodą ZAiKS (2011) za przekłady z języka węgierskiego.

Symboliczne (wszak Pani Jola zakończyła jedynie swoją rolę jako wykładowca akademicki) pożegnanie miało miejsce w poznańskim Alibi Club. Na spotkaniu obecni byli przyjaciele Pani Joli z poznańskiej hungarystyki – zarówno koleżanki i koledzy z Zakładu, jak i studenci i absolwenci. Były wspomnienia, gratulacje, podziękowania, życzenia (także korespondencyjne) oraz występy artystyczne. W szczególności jednak były szczere deklaracje, iż przed nami jeszcze wiele lat wspólnych inicjatyw, spotkań, rozmów i zwykłych, codziennych serdecznych gestów, czego zarówno Pani Joli, jak i sobie życzymy.

Zdjęcia: Szymon Wojciechowski